“Hamilton”: все, що потрібно знати про найпопулярніший у світі мюзикл.

Що спільного у головного героя мюзиклу і автора, чому саме хіп-хоп та зовсім трішки про важку працю і віру в себе.

Мюзикл “Hamilton” був представлений у Нью-Йорку у січні 2015, я пишу цю статтю взимку 2020 і це не може не змусити вас поцікавитися : чому? Не те щоби я живу минулим, просто вважаю цей мюзикл вічним, надихаючим і дуже недооціненим в Україні (серйозно, ви багато про нього чули?)

“Hamilton” - це мюзикл Лін-Мануеля Міранди про першого Міністра фінансів США - Александра Гамільтона у якого було дуже цікаве, насичене та драматичне життя) І головною фішкою мюзиклу є те, що він створений на поєднанні R’n’B та класичних бродвейських мелодій. При цьому тексти та костюми абсолютно відповідають періоду Війни за Незалежність у Америці. Тому перед тим як продовжувати читати далі, раджу спершу уявити чоловіків у костюмах ХVIII століття, які зачитують :

 

a colony that runs independently
meanwhile, Britain keeps shittin’ on us endlessly”

 

Хіп-хоп став основою мюзиклу тому що цей жанр зухвалий, неспокійний та втілює дух самовизначення, а що може бути краще для періоду боротьби за незалежність колонії та шляху до визнання сироти-емігранта Александра Гамільтона? Його, до речі, грає сам автор, пуерторіканець, - Лін-Мануель Міранда. 

Кожна секунда пісень у мюзиклі має значення, кожен ритм чи ледь чутна мелодія на фоні основної, всі слова, які звучать з подвійними підтекстом та розкривають події майбутнього. Історія побудована дуже грамотно, цікаво та багатогранно. Після прослуховування Hamilton мені було надзвичайно важко повернутися до звичайної музики, особливо після літературних зворотів, які хотілось заучувати напам’ять.

 

Хто такий цей Александр Гамільтон, щоб писати про нього мюзикл 7 років?

 

Здебільшого людей більше цікавить що таке цей “Hamilton”, щоб віддавати за нього 10k$?! (офіційна ціна на звичайні місця становить від 180$ та до 850$ за преміум місця, але перекуп обійдеться від 2 до 10 тисяч $). 

“Hamilton” - це історія про емігранта-сироту з Карибів, який добився успіху у Нью-Йорку завдяки своєму розуму та вмінню круто писати. Александр Гамільтон сповна відчув, що таке конкуренція та заздрість і мало не першим запам’ятався американцям секс-скандалом. Він став батьком Фінансової системи США  і за компанію - обличчям десяти баксів. Про нього написали не одну біографію, одна з яких лягла в основу мюзиклу. 

Лін-Мануель погоджується, що мюзикл про Батька Засновника США - дещо автобіографічний і навіть сам на Genius пояснює всі посилання на власне життя.

 

Автор мюзиклу заслуговує не меншої уваги ніж сам його твір. Більше того у Гамільтона та Міранди багато схожого. Справа в тому, що “Hamilton” від початку і до кінця написаний Мірандою. Лібретто, музика, слова - все створювалося ним 7 років, а на одну лише пісню “My Shot” Міранда витратив цілий рік. Цілеспрямований, чи не так? Це спільна риса у Гамільтона та Міранди, при чому не єдина, що робить слова мюзиклу ще символічнішими. Лін-Мануель погоджується, що мюзикл про Батька Засновника США - дещо автобіографічний і навіть сам на Genius пояснює всі посилання на власне життя.

Лін-Мануель Міранда - син емігрантів з Пуерто-Ріко, Александр Гамільтон - сирота з Карибів. Успіху обоє досягли завдяки тому, що працювали non-stop та круто писали (“Put a pencil to his temple, connected it to his brain”), по своєму змінювали світ : Гамільтон - фінансову систему США, а Міранда - бродвейські мюзикли. Коли Лін-Мануель працював над майбутнім шедевром, йому, як і Гамільтону під час написання “Записок Федераліста” в підтримку Конституції США, всі радили закинути цю справу і не повертатися, бо “it would never work”. Як бачимо, у США таки прийняли Конституцію, а світ побачив мюзикл про батька 10 доларів.

 

Після того як “Hamilton” (проект, який за словами оточуючих Міранди був м’яко кажучи “не дуже”) отримав 16 Tony, Grammy та ще з десяток інших нагород, весь світ зацікавився, чим надихався Лін-Мануель Міранда. Перш за все книгою Рона Чернова " Александр Гамільтон", яку Міранда прочитав у відпустці. А от прототипами Джорджа Вашингтона та Александра Гамільтона стали репери Common та Eminem.

Через те, що Гамільтон постійно намагався пробитися в освічені кола та хотів здаватися найрозумнішим, Міранда підбирав для нього багатоскладові рими :

Tryin’ to reach my goal. My power of speech: unimpeachable

Seventeen years old but my mind is older

These New York City streets get colder, I shoulder

Ev’ry burden, ev’ry disadvantage

I have learned to manage, I don’t have a gun to brandish

I walk these streets famished

The plan is to fan this spark into a flame

But damn, it’s getting dark, so let me spell out the name,

 

 

Однак, автор утримував тонку межу між снобізмом батька засновника і чистим інтелектом. Така межа допомогла затвердити паралель між батьками США та ранніми gangsta-rappers : жорсткість, амбітність, розум, нестримність та чітко виражена самоідентичність. Цю паралель важко не побачити, коли всі державні справи вирішуються versus батлом під назвою Cabinet meeting.

 

Незважаючи на те, що “Hamilton” став шалено успішним, всі критики декілька місяців писали лише про цей мюзикл, який бив всі рейтинги і збирав нагороди одну за одною, Лін-Мануель не схопив “зіркову хворобу”. І хоч фінансовий успіх був би гарантований, він не збирається писати мюзикли про інших Батьків-засновників :

 

I think that way lies madness. I think a lot of artists have gone over the cliffs trying to top themselves. I don't think that's the way to go. I think the way is to zig and to zag. There was never a Ziggy Stardust two, you just go in a different direction and make something else

 

Нових мюзиклів про Вашингтона, Медісона, Джефферсона не буде, зате в 2016 Лін-Мануель Міранда разом з Джоном Леджендом, Алісією Кіз, Sia, the Roots та іншими артистами випустили Hamilton Mixtape, а на одну з пісень “Immigrants” навіть зняли кліп.

Одним словом, якщо вам надоїсть слухати Hamilton, можете переходити на мікстейп, бо там всі пісні звучать зовсім по-іншому. Виконання Andra Day пісні “Burn” сподобалося мені навіть більше ніж в оригіналі.

 

Сподіваюсь, у вас з‘явилось хоч мінімальне бажання послухати цей мюзикл, бо автор і його твір  геніальні і здатні надихнути на #deepwork та впевнений рух до своєї мети.

 

А взагалі, я пишу цю статтю вже довше ніж Міранда “Hamilton”, тому поки я не почала розхвалювати мюзикл заново - всім папа,  і.. remember, you have no control who tells your story.

1/1/20, 10:00 AM